Sbírka potravin

Čas od času si v obchoďáku všimnu potravinové sbírky. Vlastně je docela nepřehlédnutelná, je na letácích, před vstupem do obchodu stojí pět osob nutících letáčky, připomínají ji hlášení rozhlasem přímo v prodejně.

A tak si říkám k čemu a pro koho se tahle sbírka pořádá?

 

Pro sociálně slabé? Ale kdo je to? Je to matka s dětmi kterou opustil otec? Jsou to důchodci, kteří s důchodem nevystačí?

 

Například, na webu http://potravinypomahaji.cz/ se dozvíte, že pomáhají několika charitativním organizacím a jaká je hodnota vybraného jídla. Ale kde to jídlo vlastně skončí?

 

Například v Náměšti nad Oslavou, městě kde bydlím, je rozmístěno několik domů, kde bydlí mentálně postižení viz www.domovbezzamku.cz. Mnoho z nich je ve stavu, který jim rozhodně nezávidím. Přesto, s pomocí, dokážou pracovat v kavárničce. To je obdivuhodné. Na stránkách jsem nenašel zmínku o příjmu daru z potravinové sbírky.

 

Na druhou stranu znám mnoho lidí, kteří na práci nesáhli roky, někteří dokonce celý život a jediné co umí je přijímat podporu a příspěvky na kdeco.

 

Tvrdím, že pomáhat potřebným je správné. Ale také říkám, že každý si musí pomoc zasloužit. Nechci pomáhat těm lidem, kteří jsou zdraví a schopni pracovat. Přesto na mojí pomoc spoléhají většinu svého života a nebo i celý život a jediné co dělají je, že natáhnou ruku. Pak nejde o pomoc, to je normální žebrání. Co na tom, že je zprostředkované přes jakési organizace nebo dokonce stát.

 

Až uvidím, že všichni ti tak zvaní potřební také přiloží svou ruku k dílu, pak jim pomohu rád. Ale dokud je jejich jediná aktivita v tom, že se jednou měsíčně dostaví na pracák nebo sociálku a jinak nehnou malíčkem, pak si moji pomoc nezaslouží. A nedám jim ani o halíř více než to, co mi stát sebere na daních.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *